Home‎ > ‎Program‎ > ‎

Ladies Events



FEBRUARY

Friday

24

NEDLGA Opening Day Yarrawonga (Lakes Course Only)

MARCH

Wednesday

1

Opening Day 9 Holes Ambrose

Wednesday

8

Stableford /Opening day Beechworth

Friday

10

Wodonga Bowl/Tourn

Merit

Wednesday

15

Start Eclectic Stroke Monthly medal

Medal of Medallist from 2016 playoff

Thurs-Fri

16-17

GV Alpine Senior Masters- Bright

Wednesday

22

Par 3 day

Wednesday

29

Foursomes Trophy

APRIL

Wednesday

5

Stroke Club Champs Monthly medal

Thursday

6

Walwa Tourn/Bowl

Merit

Friday

7

Corowa Tourn/Bowl

Merit

Monday

11

Thurgoona Tourn/Bowl

Merit

 

Wednesday

12

Ambrose Capt V Pres

Wednesday

19

Culcairn Tournament

 

Riverina

Wednesday

19

Stableford

Wednesday

26

Canadian Foursomes

Wed-Thurs

26-27

GV Country Tournament- Ballarat & Midlands

 

 

Friday

28

Mansfield Tourn/Bowl

Merit

Friday

28

NEDLGA Guifoyle Cup (30+ H/Cap) Wangratta G C

 

 

MAY

Wednesday

3

Stroke Club Champs Monthly medal

Thursday

4

Benalla Tourn/ Bowl

Merit

Wednesday

10

Corryong Bowl

Wednesday

10

Stableford

Wednesday

10

Holbrook Tournament

 

Riverina

Thursday

11

Wangaratta Tourn/Bowl

Merit

Wednesday

17

Par

Thursday

18

Myrtleford Tourn/Bowl

Merit

Wednesday

24

Yack/Beechworth Challenge @ Yack

Thursday

25

Jubilee Tourn/Bowl

Merit

 

Friday

26

NEDLGA Mid Year Meeting- Jubilee

 

 

Wednesday

31

Match Play

 

 

JUNE

Friday

2

Tarrawingee Tourn/Bowl

Friday

3

NEDLGA Mid Year Meeting Jubilee

 

 

Wednesday

7

Stableford

Wed-Thurs

7/8

Vic Women’s Par 3 Championship – Kyabram

Wednesday

14

Stroke Club Champs Monthly medal

Thursday

15

Albury Tournament/Bowl

Merit

Mon-Wed

19-21

NEDLGA 3 Day C'ships Corowa GC

Wednesday

21

Ambrose

 

 

Wednesday

28

Match Play Olwen McDermott

JULY

Wednesday

5

Stroke Club Champs Monthly medal

Wednesday

12

Match play Olwen McDermott, Par

Wednesday

19

Yackandandah Annual Tournament-

 1st round Drummond Challenge

Merit

Tues-Fri

25-28

GV Country Championships- Cobram Barooga GC

 

 

Wednesday

26

Stableford

AUGUST

Wednesday

2

Stroke Monthly medal

Sunday

6

NEDLGA Junior Champs Black Bull

 

 

Tuesday

8

Boorhaman Tourn/Bowl

Merit

 

Wednesday

9

Putters Ambrose

Monday

14

Waleregang Tournament

 

Riverina

Wednesday

16

Modified Stableford

Thursday

17

Rutherglen Tourn/Bowl- 2nd Rd Drummond Challenge

Merit

Wednesday

23

RWH4BBB @Beechworth

Friday

25

Yarrawonga Tourn/Bowl

Merit

Wednesday

30

Howlong 27 Hole Tournament/Bowl

Merit

 

Wednesday

30

Stableford

SEPTEMBER

 

 

 

 

Wed-Thurs

6-7

GV Sandgreen Champs Wedderburn GC

 

 

Wednesday

6

Stroke Monthly medal

Tuesday

12

Chiltern Tourn/Bowl 3rd Rd Drummond Challenge

Merit

Wednesday

13

Flag Competition

Thursday

14

Jindera Tournament

 

Riverina

Wednesday

20

Stableford

Friday

22

GV Champion of Champions- Metropolitan

 

 

Tuesday

26

St James Tournament

Merit

 

Wednesday

27

Yackandandah World Cup Foursomes/4BBB

 9 holes of each

 

 

Friday

29

RWH 4BBB District Final Benalla

 

 

OCTOBER

Wednesday

4

Stableford

Wednesday

4

Mitta Mitta Tourn/Bowl

Merit

Sat-Sun

7-8

Riverina Sand Green Champs @ The Rock

 

Riverina

Monday

9

NEDLGA Sandgreen Tourn-Mitta Mitta

 

 

Wednesday

11

Medal of Medallists Stroke

Thursday

12

Bright Tourn/Bowl

Merit

 

Wednesday

18

Beechworth, Tourn/Bowl -4th Rd Drummond Challenge

Merit

Wednesday

18

TBA

Monday

23

GV Final RWH 4BBB Kew

 

 

Wednesday

25

Club Visiting Day

Wednesday

25

Corryong Tournament

Merit

 

Friday

27

NEDLGA AGM Wangaratta

Mon-Tues

30-31

Vic Women’s Spring Tournament- Mansfield

 

 

NOVEMBER

Wednesday

1

AGM Closing Day

 

 

Friday

10

NEDLGA  Sally Symonds 4BBB Benalla

 

13

GV Final Silver Spoon-Eastern Golf Club

 

 

Wednesday

15

Mt Beauty Tourn/Bowl

Merit

 

 

Please Note:

Starting Time March to April will be 8.30 am for 9.00 am tee off for 9 & 18 holes

Starting Time May - October will be 9.00 am for 9.30 am tee off for 9 & 18 holes

Meetings of the Ladies Golf Club at the discretion of the President

Ladies Committee

President

Pam Crosthwaite             

0417 035 514

Vice Pres

Marian Barnard

0438 271 324

Secretary

Glenda Stacey  

0468 465 901

Tournament Secretary

Frances Boehm

0408 271 644

Treasurer

Jenny Pretty

0429 459 668

Captain

Angela Bishop

0416 171 488

Vice Capt

Robyn Davies

Handicapper

Frances Glass   

0420 522 567